Skip to main content

Frederiksberg Bibliotek

Lukket – åbner i dag kl. 07:00

Frederiksberg Bibliotek Åbningstider
Mandag07:00 – 22:00
Tirsdag07:00 – 22:00
Onsdag07:00 – 22:00
Torsdag07:00 – 22:00
Fredag07:00 – 22:00
Lørdag07:00 – 22:00
Søndag07:00 – 22:00

Bemærk: åbningstiderne kan afvige på helligdage.

Frederiksberg Hovedbibliotek ligger på Falkoner Plads 3, centralt placeret mellem Frederiksberg Station, Frederiksberg Centret og områdets mange caféer og butikker. Biblioteket har været en del af bymiljøet siden 1935 og er fortsat et vigtigt kulturelt samlingspunkt på Frederiksberg.

Besøget behøver ikke kun handle om at finde den næste bog. Her kan du låne bøger, tidsskrifter og film, læse dagens avis, printe og scanne eller benytte en bærbar computer. Børnebiblioteket giver samtidig de yngste deres eget område.

Biblioteket danner desuden løbende ramme om foredrag, højtlæsning, læsefællesskaber, udstillinger og andre arrangementer.

På denne side finder du åbningstider, adresse og kontaktinformationer. Har du besøgt Frederiksberg Bibliotek, kan du desuden skrive en anmeldelse og dele din vurdering af faciliteterne, tilbuddene og den samlede oplevelse.

Frederiksberg Bibliotek Anmeldelser

Der er endnu ingen anmeldelser. Vær den første til at skrive en.

Skriv en anmeldelse

Din bedømmelse

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Ofte stillede spørgsmål

Hvor ligger Frederiksberg Bibliotek?

Frederiksberg Bibliotek ligger på Falkoner Plads 3, 2000 Frederiksberg.

Hvad er åbningstiderne hos Frederiksberg Bibliotek?

Frederiksberg Bibliotek har åbent: Mandag–søndag: 07:00–22:00.

Hvordan kontakter jeg Frederiksberg Bibliotek?

Du kan kontakte Frederiksberg Bibliotek på telefon 38 21 18 00 eller e-mail biblioteket@frederiksberg.dk.

FrederiksbergJournalen

Om FrederiksbergJournalen

FrederiksbergJournalen er et lokalt nyhedsmedie med fokus på Frederiksberg og omegn. Find artikler om kultur, sport, Alarm 112, erhverv og meget mere. En del af newsm8.

Copyright © 2026 FrederiksbergJournalen. Alle rettigheder opretholdes.